Instytut Badań Stanforda (SRI International) – konsorcjum, które powinien znać każdy mieszkaniec Ziemi

 Instytut Badań Stanforda (SRI International) – konsorcjum, które powinien znać każdy mieszkaniec Ziemi

Jak czytamy w Wikipedii, SRI International to jeden z najbardziej znanych na świecie ośrodków naukowych

, założony w 1946 roku jako Stanford Research Center, na uniwersytecie Stanforda. Wikipedia nie podaje już kto założył SRI, a był to Instytut Tavistock for Human Relations (Coleman, 1992, p. 69). W 1977 roku stał się niezależną organizacją typu non-profit, niemającą związków z uniwersytetem. W ciągu pół wieku istnienia SRI uzyskał ok. 10 tys. patentów – instytut prowadzi badania na wielu polach nauki i techniki (także spoza głównych gałęzi nauki, jak paranaukowe badania z dziedziny np. parapsychologii), zarówno samodzielnie, jak i na zamówienie.

Jednym z najbardziej znanych naukowców związanych z instytutem jest Douglas Engelbart, wynalazca myszy komputerowej i jeden z pionierów hipertekstu. Z instytutem związana jest także agencja DARPA – jeden z twórców Internetu. (wikipedia)

SRI pojawia się w wielu miejscach jako ważny gracz nawet w dziedzinie samej ufologii czy też futurologii, dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu „instytutowi” i jego historii.

Na stronie samego Instytutu czytamy:

„SRI International to niezależny instytut badawczy non-profit z bogatą historią wspierania rządu i przemysłu. Od 75 lat SRI jest liderem w odkrywaniu i projektowaniu przełomowych produktów, technologii i branż – współpracując w różnych dyscyplinach technicznych i naukowych, aby generować prawdziwe innowacje i tworzyć wysoką wartość dla naszych klientów.”

Szczególnie rzuca się w oczy, że SRI wspiera rząd i przemysł.

SRI zatrudnia ponad 1500 osób, w tym naukowców, inżynierów, technologów, badaczy polityki oraz personel korporacyjny i pomocniczy. Wielu z nich to uznani liderzy w swoich dziedzinach. Siedziba główna znajduje się w Dolinie Krzemowej, istnieje też 19 dodatkowych lokalizacji w USA, plus w Japonii.

Jak chwali się na swojej stronie, Instytut generuje 4600 nowych patentów rocznie, przeprowadza ponad 1000 projektów R&D (Badania i Rozwój) rocznie. Zainwestował $4 mld w ciągu ostatnich 10 lat.

Na swojej stronie Instytut prezentuje także wybrane patenty i wynalazki oraz projekty, np.:

2018 ─ Sonda słoneczna NASA Parker. Obrazy SRI pomagają zrewolucjonizować nasze rozumienie Słońca
2016 ─ MOTOBOT. Pierwszy autonomiczny robot humanoidalny jeżdżący na motocyklu
2007 ─ Sztuczna Inteligencja Siri. Apple przejął nasz produkt uboczny, a iPhone dostał Siri.
2006 ─ Rozpoznawanie tęczówki. Wszystko jest w oczach: Iris on the Move sprawia, że identyfikacja biometryczna staje się powszechną rzeczywistością.
2005 ─ Zaawansowany modułowy niekoherentny radar rozproszony. Nasz oddział AMISR wprowadził relokowalny radar do odczytu zdarzeń atmosferycznych, deszczu, deszczu ze śniegiem lub tsunami.
2018 ─ Sztuczny mięsień. Sztuczne mięśnie ułatwiały pracę przy podnoszeniu ciężarów.
1996 ─ Rozpoznawanie mowy w języku naturalnym. Technologia rozpoznawania mowy przekłada się na wiele udanych projektów ubocznych.
1995 ─ Chirurgia telerobotyczna. Chirurgia mniej inwazyjna. Bardziej stabilne ręce. Więcej zadowolonych pacjentów.
1990 ─ Oprogramowanie o otwartej architekturze. Torują drogę dla systemów rozproszonych.
1990 ─ Wykrywanie włamań do sieci. Mniej cyberataków dla bezpieczniejszego internetu.
1983 ─ Badania atmosferyczne i radar. Zaawansowane urządzenia radarowe pomagają zapewnić bezpieczeństwo USA podczas zimnej wojny.
1969 ─ ARPANET. Pomogliśmy wymyślić ARPANET. Możesz go znać jako Internet.
1968 ─ Mysz komputerowa i komputery interaktywne. Twoja mysz. Nasz „Wskaźnik pozycji X-Y dla systemu wyświetlania”. Na szczęście wygrała Mysz.
1966 ─ Modem akustyczny. Naukowcy z SRI dokonali ogromnych ulepszeń w modemie sprzężonym akustycznie, który został wynaleziony w innym miejscu na początku lat sześćdziesiątych.
1966 ─ Robot Shakey. Nasz robot był tak samoświadomy, że prawie nie musieliśmy mu mówić, że nazywa się Shakey.
1963 ─ Wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Wyświetlacze LCD zmieniły sposób wyświetlania informacji na ekranie.

Image

Portal ewodnik.pl powstał w odpowiedzi na potrzeby obecnego czasu- to okres zmiany paradygmatów w każdej dziedzinie ludzkiej cywilizacji. To platforma stworzona do publikacji niezależnych informacji i edukacji.

Newsletter

Otrzymuj wiadomości na maila