Warszawa

17.99°C
Clear Sky Humidity: 36%
Wind: 2.06 M/S
11.48°C / 22.88°C
14.93°C / 19.14°C
12.33°C / 24.38°C
14.94°C / 25.98°C

Kolejna orka umiera w delfinarium po 47 latach w niewoli

Kolejna orka umiera w delfinarium po 47 latach w niewoli

 

Niedawno pisałam o śmierci orki Narni w moskiewskim delfinarium, teraz nadeszła kolejna smutna wiadomość. W ubiegły czwartek 9 marca 2023 r., po ponad 40 latach niewoli i 10 latach bez przyjaciela (innej orki w zbiorniku) zmarła kolejna orka, Kiska. Była ostatnią orką w niewoli w Kanadzie, dobrze znaną miłośnikom delfinów i organizacjom walczącym o ich prawa na całym świecie. Została schwytana na wodach Islandii w 1979 roku. Zabrano ją razem z Keiko, który zasłynął w filmie “Uwolnić Orkę”. W latach 80. przez kilka lat mieszkali razem w Marineland.

Kiska przeżyła wszystkie cielęta, które urodziła w Marineland i od 2011 roku żyła samotnie w tym małym zbiorniku.

W piątek 10 marca Prokurator Generalny potwierdził, że orka zmarła 9 marca w Marineland w Niagara Falls w Ontario. Rzecznik ministerstwa prokuratury generalnej Brent Ross powiedział, że na miejscu pojawili się ludzie z organizacji Animal Welfare Services w celu ustalenia “zgodności ze standardami opieki, w tym wymogu [...] przeprowadzenia sekcji zwłok”, dodając, że „ sekcja zwłok została przeprowadzona przez profesjonalistów zatrudnionych przez MarineLand”. Słowa te budzą jednak od razu wiele zastrzeżeń, ponieważ trudno oczekiwać obiektywnej opinii od pracowników parku, w którym doszło do zgonu orki.

Wg informacji na portalu CTV News Toronto, Ministerstwo odmówiło podania dalszych informacji, biorąc pod uwagę trwające kontrole w parku.

Według Rossa, „MarineLand był kontrolowany 160 razy od stycznia 2020 r. w ramach pracy Animal Welfare Services w celu zapewnienia przestrzegania standardów opieki zgodnie z ustawą PAWS”.

W piątek organizacja broniąca praw waleni Animal Justice wznowiła wezwanie do wszczęcia śledztwa w sprawie traktowania i wykroczeń w stosunku do Kiski. Organizacja podkreśla m.in. że:

„Orki są niezwykle towarzyskimi zwierzętami, ale Kiska nie miała przy sobie nikogo od 2011 roku i cierpiała z powodu bolesnej samotności, a także braku przestrzeni i stymulacji umysłowej w swoim małym, jałowym zbiorniku”.
Organizacja World Animal Protection Canada powiedziała w piątek, że wiadomość o śmierci Kiski jest „druzgocąca”. Z kolei Animal Justice napisali na swojej stronie:

“Nasi prawnicy ponawiają wezwania do wniesienia oskarżenia przeciwko Marineland w związku z okrutnymi i nielegalnymi warunkami życia, w jakich ośrodek przetrzymywał Kiskę. Orki są niesamowicie towarzyskimi zwierzętami, tymczasem Kiska nie miała nikogo przy sobie od 2011 roku i cierpiała z powodu bolesnej samotności, a także braku przestrzeni i stymulacji umysłowej w swoim małym, jałowym zbiorniku.

Zgodnie z prawem federalnym i prowincjonalnym zadawanie zwierzętom cierpienia i niepokoju, w tym cierpienia psychicznego wynikającego z nudy i izolacji, jest nielegalne.” (Na YouTube można zobaczyć filmiki i ujęcia z drona, pokazujące nieszczęście Kiski).

W swoim oświadczeniu kierownik kampanii na rzecz ochrony przyrody, Michele Hamers, powiedziała:

„Dzięki zmianom w ustawodawstwie federalnym Kiska będzie ostatnią orką przetrzymywaną w niewoli w Kanadzie (…) Nasza praca tutaj się nie kończy. Marineland, zgodnie z naszym dochodzeniem z 2022 roku, najwyraźniej nadal angażuje się w programy, które wykorzystują zwierzęta, w tym delfiny, które nadal posiadają. Niestety, Marineland nadal unika odpowiedzialności z powodu słabego egzekwowania dobrostanu zwierząt w Ontario, co zaowocowało kulturą nieprzestrzegania kilku przepisów obowiązujących w prowincji.”

W Kanadzie trwają obecnie prace nad specjalną ustawą, która ma zakończyć wykorzystywanie waleni w delfinariach. Przy ustawie pomaga Jane Goodall.

Poznaj Autora : Ula KlimkoO nas | Współpraca | Instagram | Telegram | © Copyright eWodnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana ani rozpowszechniana w jakikolwiek sposób, za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych oraz przechowywana w systemach gromadzenia i udostępniania danych bez zgody właściciela praw autorskich.

Image

Portal ewodnik.pl powstał w odpowiedzi na potrzeby obecnego czasu- to okres zmiany paradygmatów w każdej dziedzinie ludzkiej cywilizacji. To platforma stworzona do publikacji niezależnych informacji i edukacji.

Newsletter

Otrzymuj wiadomości na maila